Soikkanen ja Schön vuoden alusta sivutoimisiksi sovittelijoiksi
OTK Kaarina Soikkanen ja OTT Esa Schön on nimitetty 1.1.2026 lukien kolmeksi vuodeksi sivutoimisiksi sovittelijoiksi valtakunnansovittelijan toimistoon. Valtioneuvosto teki päätöksen 11.12.2025 pidetyssä istunnossaan valtakunnansovittelijan esityksestä.
Soikkanen ja Schön ovat toimineet pitkään työmarkkinatehtävissä. Soikkasella on yli kolmen vuosikymmenen kokemus lentoliikennealan henkilöstöhallinnon tehtävistä, mukaan lukien työmarkkina- ja neuvottelutoimintaa koskevat tehtävät. Soikkanen on tehnyt tiivistä yhteistyötä henkilöstöjärjestöjen kanssa ja vastannut palkkausjärjestelmien ja palkitsemisen kehittämisestä, työaika- ja vuorosuunnittelusta sekä henkilöstön henkisen ja fyysisen hyvinvoinnin kehittämisestä. Hänellä on myös osaamista lentoliikenteen maapalvelujen, merenkulun ja turvallisuuden toimialoilta.
Esa Schön toimii asianajajana työ- ja virkamiesoikeuteen ja sopimusoikeuteen erikoistuneessa asianajotoimistossa. Hänellä on vankka kokemus työoikeuden alalta ja neuvottelukokemusta muun muassa tietotekniikan palvelualan, elintarvikealan ja suunnittelu- ja konsulttialan neuvotteluista. Hän on osallistunut myös työlainsäädännön valmisteluun, hoitanut oikeudenkäyntejä ja toiminut työtuomioistuimen jäsenenä.
Työriitojen sovittelu edellyttää monenlaisia taitoja ja kokemusta erilaisista neuvotteluprosesseista. Sovittelussa tarvitaan prosessinjohtotaidon lisäksi luovuutta, ongelmanratkaisutaitoa, tunneälyä ja kykyä erottaa olennainen epäolennaisesta. Kaarinalla ja Esalla on pitkä työmarkkinahistoria ja vankka kokemus erilaisista neuvottelutilanteista ja työriitojen ratkaisumenettelyistä. Valtakunnansovittelija Anu Sajavaara toteaa, että sovitteluinstituutiota vahvistaa se, että sivutoimisilla sovittelijoilla on erilainen tausta monipuolisista työmarkkinatehtävistä. Sivutoimisten sovittelijoiden joukon kasvattamisella on tarkoitus myös vastata työriitojen määrän lisääntymisen aiheuttamaan sovittelun ruuhkautumiseen.
Sovittelijoiden ensisijainen tehtävä on edistää työmarkkinoiden toimivuutta ja turvata työrauhaa. Riittävän sovittelijaresurssin turvaaminen mahdollistaa myös sen, että sovittelijat pystyvät entistä paremmin olemaan yhteydessä neuvotteluosapuoliin, kuulostelemaan eri toimialojen tulevaisuuden näkymiä ja ennakoimaan kytemässä olevia työriitoja. Tarvittaessa sovittelijat kannustavat erimielisiä liittoja joko hakeutumaan keskusteluyhteyteen sovittelijoiden kanssa tai vapaaehtoiseen sovitteluun jo ennen kuin näkemyserot kärjistyvät konflikteiksi.
Valtakunnansovittelijan toimisto on itsenäinen virasto, joka toimii työ- ja elinkeinoministeriön yhteydessä. Viraston päällikkönä toimii valtakunnansovittelija. Valtakunnansovittelijan tehtävänä on sovitella työriitoja ja edistää työnantajien ja palkansaajien välisiä suhteita. Valtakunnansovittelijan lisäksi sovittelujärjestelmään kuuluu sivutoimisia sovittelijoita, jotka voivat tarvittaessa hoitaa työriitojen sovittelutehtäviä valtakunnansovittelijan apuna. Sovittelijoiden tehtävänä on auttaa työmarkkinaosapuolia hakemaan ratkaisua työriitalain mukaisissa työriidoissa, jotka uhkaavat työrauhaa.